Yaşam

Anadolu’nun kültürel mirasına 356 miras sahibi daha eklendi

Somut Olmayan Kültürel Miras Tespit ve Değerleme Kurulu’nun 2023 yılı ilk devir toplantısında klasik el sanatları, Türk süsleme sanatları, halk ozanları/şairler, zakirlik, mahalli sanatçılar ve çalgı yapımı, klasik tiyatro alanındaki uygulamalar değerlendirildi. Taşıyıcılar. “Sanatçı Kimlik Kartı” almaya hak kazanmıştır. Bu sanatçılarla birlikte Halk Kültürü Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi’ne kayıtlı sanatçı sayısı 5 bin 975’e yükseldi.

TOPLANTILARIN AMACI TÜRKİYE’DE KLASİK SANATLAR VE SANATÇILARI DESTEKLEMEK

Bakanlığa bağlı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından her yıl düzenli olarak yapılan şura toplantılarının temel amacı, Türkiye’de klasik sanatlar ve sanatkarları desteklemek, yeni ustalar yetiştirmek, klasik sanatların üretimini ve görünürlüğünü artırmak ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak.

Bu doğrultuda icra ettikleri sanatla ilgili klasik ve tarihi bilgiye sahip, bu alanda belli bir olgunluğa ulaşmış, klasik el sanatları geleneğinden kopmadan bu sanatın yeni tekniklerini uygulayabilecek ustalar Konsey’e başvurabilirler.

GELENEKSEL SANATLARI TEŞVİK ETMEK

Sanayileşme, modernleşme, küreselleşme, tüketim kültürü ve teknoloji çağının getirdiği köklü ve hızlı değişimlerle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan sanatçılar, yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen stant, festival, kültür günü gibi etkinliklere gönderilerek desteklenmektedir. sanatı teşvik etmek.

Bakanlık yaptığı bu çalışma ile klasik sanatları kapsayarak; ülke genelinde yapılan saha araştırmaları, tespit, arşivleme ve yayım çalışmaları ile “Halk Kültürü Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi”Ne olduğunu kayıt altına alarak toplumsal hafıza alanında değerli bir hizmet sunar.

haberkurtalan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu