Ekonomi

İlçe ilçe saydı: İşte İstanbul’un deprem risk haritası

prof. Dr. Şükrü ErsoyCNN Türk televizyonunda yayınlanan Tarafsız Bölge programında Malatya’da meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki deprem ve olası İstanbul depremi hakkında açıklamalarda bulundu.

İstanbul deprem risk haritasını pahalıya çıkaran Ersoy, şunları söyledi:

“-Bu haritaya göre en koyu renk en riskli bölgedir. Benim kadar değil. Bu inşaat için hazırlanan risk haritası. Çünkü sahada çok fazla değişken var. Bir jeolojik harita görseydim, yeter diyebilirdim. Bu arıza mesafesine göre hazırlanır.

– Bordo rengi arızaya göre belirlenmiştir. Haliç’ten Bahçeşehir’e oradan da Sarıyer’e kadar olan bölge Türkiye’nin en sağlam kayaları sayılabilecek bir yer. Sarıyer dere yatakları bozuk. Koli olarak söylemiyoruz.

– Bu genel bir yaklaşımdır. Anadolu yakası genelde sağlamdır. Dere yatakları ve kayalıkların üzerindeki çürük yer kaya kabul edilmemelidir. Eğer sert bir kaya ise binayı daha rahat yaparsınız. Şile kısmen iyi, Çekmeköy, Beykoz, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir iyi. Maltepe, Pendik ve Kartal’ın kıyı kesimleri elverişsiz, iç kesimleri düzgün.

– Sultanbeyli ve Sancaktepe’nin yüksek kesimleri iyidir. Sözlerime dayanarak sağlam bir zeminde oturduğumu söyleyemiyorsanız. Parsel bazında lokal değişiklikler olabilir. Büyükçekmece, Küçükçekmece, Avcılar, Zeytinburnu, Esenler, Bağcılar, Fatih, Beylikdüzü, Bakırköy, Güngören’in üsleri kötü. Bina stoğu da kötü.

– Müdahale gruplarının orada zorlanacağını düşünüyorum. Esenyurt’ta inşa edilen gökdelen ile Şişli’de inşa edilen gökdelen depreme karşı farklı bir sınav verecek. Esenyurt’ta zemin kötü. Dolayısıyla Esenyurt’taki gökdelenler teorik olarak zarar görebilir.”

altinordu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu