Ekonomi

ABD ikili görüşmede Çin ile ticari endişelerini ele aldı

Yakın zamanda yapılan ikili bir toplantıda ABD’li yetkililer Çin’de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerini etkileyen çeşitli ticari ve pazara erişim konularını gündeme getirdi. Perşembe günü gerçekleşen görüşme, geçen yıl kurulan ticari konular çalışma grubunun açılış toplantısıydı. ABD heyetine Uluslararası Ticaretten sorumlu Ticaret Müsteşarı Marisa Lago, Çin heyetine ise Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen başkanlık etti.

ABD Ticaret Bakanlığı, toplantıda sınır ötesi veri akışları ve daha fazla düzenleyici şeffaflık ihtiyacı da dahil olmak üzere bir dizi konunun ele alındığını belirtti. ABD için sürekli bir endişe kaynağı olan Çin pazarına sınırlı erişim, yıllardır ikili ilişkilerde bir tıkanma noktası olmuştur.

Marisa Lago ayrıca Çin’in çeşitli sanayi sektörlerinde artan kapasite fazlası ile ilgili güçlü endişelerini dile getirdi ve bunun ABD’li çalışanları ve işletmeleri olumsuz etkilediğine inandığını belirtti. Bu endişeler ABD’li ve Çinli yetkililer arasında devam eden iletişimin ortasında ortaya çıktı. Başkan Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Salı günü bir telefon görüşmesi yaparak Kasım ayındaki görüşmelerinden bu yana ilk kez doğrudan bir görüşme gerçekleştirdiler.

Görüşme sırasında Başkan Xi Jinping, ABD’nin gelişmiş yarı iletkenler de dahil olmak üzere bazı teknolojilerin Çin’e ihracatını kısıtlama çabalarına değindi. Başkan Biden’ı ABD’nin attığı adımların riskleri azaltmadığı, aksine Çin’in ticaretini ve teknolojik ilerlemesini engelleyerek ve ABD yaptırım listelerine daha fazla Çinli kuruluş ekleyerek yeni riskler yarattığı konusunda uyardı.

Beyaz Saray, Başkan Biden’ın Çin’in adil olmayan ve piyasa odaklı olmayan olarak nitelendirdiği ticaret politikaları ve uygulamalarına ilişkin kendi endişelerini dile getirdiğini bildirdi. İki lider arasındaki bu diyalog, ABD-Çin ticari ilişkilerinin karmaşıklığının ve bu zorlukların diplomatik kanallar aracılığıyla ele alınmasına yönelik devam eden çabaların altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

dicleajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu